قالب وردپرس

نگاهی جامع به سریال چیزهای عجیب (Stranger Things)

Stranger Things یک سریال اینترنتی آمریکایی، در سبک علمی تخیلی و وحشت روانشناختی است که توسط برادران دافرساخته شده‌است. کارگردانی و نویسندگی آن نیز توسطمت و روز دافر انجام شده‌است و شاون لوی مجری تولید آن بوده‌است.

در ادامه نگاهی جامع به سریال stranger things داریم

سریال چیزهای عجیب با استقبال به شدت بالای مردم و منتقدین مواجه شد. سریال تا به حال از منتقدین نمره خیره کننده ۹۶/۱۰۰ را گرفته و در سایت آی ام دی بی هم نمره ۹٫۵ از ۱۰ را دارد. داستان بسیار جذاب و شخصیت پردازی مناسب از دلایل موفقیت سریال اعلام شده‌است. چیزهای عجیب از نظران کاربران سایت IMDB  یکی از ۲۵۰ سریال برتر تاریخ می‌باشد  شخصیت‌های اصلی سریال چهار نوجوان هستند که در این بین شخصیت اِلِون (یازده) با بازی میلی بابی براون با واکنش‌های به شدت مثبت رو به رو شده‌است.

چیزهای عجیب در دو رشته بهترین سریال درام و بهترین بازیگر نقش اول زن برای وینونا رایدر نامزد گلدن گلوب در سال ۲۰۱۷ شده‌است. همچنین چیزهای عجیب موفق شد در مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد جایزه بهترین تیم بازیگری سریال درام را به خود اختصاص دهند که بخش بزرگی از این موفقیت را مدیون بازی تماشایی وینونا رایدر در نقش بازیگر زن اصلی و ملی بابی براون می‌باشد.

سریال چیزهای عجیب شباهت غیرقابل انکاری به فیلمسوپر هشت ساخته جی.جی. آبرامز دارد و تحت تأثیر فیلم‌ها و سریال‌های دهه هشتاد مخصوصاً آثار استیون اسپیبرگ همچون ای. تی. موجود فرازمینی ساخته شده‌است.

خلاصه داستان

وقایع سریال در دهه هشتاد میلادی در ایالت ایندیانا رخ می دهد و خط داستانی اصلی سریال درباره چیزهای عجیبی است که در این شهر رخ داده و شخصیت های سریال را درگیر خود می کند.

داستان فصل اول از ۱۹۸۳ در ایالت ایندیانا و در شهر ساحلی لانگ ایلند در منطقه هاوکینز آغاز می شود. پسر جوانی بنام ویل بایرز پس از جدا شدن از دوستانش به طرز عجیبی ناپدید می‌شود. مادر ویل به همراه کلانتر و سه دوست نزدیک ویل به جستجوی او می‌روند اما پیدا شدن دختر مرموز و عجیبی که خود را «یازده» (اِلِون) می‌نامد همه چیز را به هم می‌ریزد. طولی نمی‌کشد که مایکل که صمیمی‌ترین دوست ویل می‌باشد درمیابد کارمندان یک مجموعه آزمایشی عجیب که پیش تر الون را ربوده بودند در گم شدن ویل دخیل هستند…

داستان فصل دوم نیز یکسال بعد از اتفاقات فصل اول روایت میشود.جایی که رازهای آزمایشگاه شهر هاوکینز و دنیای وارونه دوباره امنیت این شهر را به خطر انداخته و شخصیت های اصلی داستان را دچار چالش میکند…

نگاهی به ساخت

 

چیزهای عجیب توسط دو برادر به نام‌های مت و راس دافر که با عنوان برادران دافر شناخته می‌شوند ساخته شده‌است.این دو برادر پیش از این سریال در سال ۲۰۱۵ فیلم ترسناکی بنام پنهان ساخته بودند که باعث شد نامشان برای اولین بار به عنوان استعدادهایی تازه بر سر زبان‌ها بیفتد. دونالد دی لاین که پیش تر سریال ویوارد پاینز را تهیه کنندگی کرده بود کار آنها را در پنهان دیده و از خلاقیت آنها خوشش آمده بود این دو برادر را استخدام کرد تا برایش فیلمنامه ای در حال و هوای فانتزی بنویسند. برادران دافر به همراه ام. نایت شیامالان شروع به نوشتن کردند.

اما روند طولانی شدن فیلمنامه و گره خوردن کار باعث شد تا شیامالان و دی لاین از کار کنار بکشند اما بردران دافر ناامید نشدند زیرا به ایده ای خود ایمان داشتند. سرانجام بعد از مدتی طرح اولیه آنها برای ساخت سریال چیزهای عجیب آماده شد.

برادران دافر بیست صفحه اول فیلمنامه خود را که در واقع همان اپیزود پایلوت سریال بود را برای شبکه‌های بسیاری فرستادند اما شبکه‌ها یکی پس از دیگری آنرا رد می‌گردند زیرا معتقد بودند دوره و زمان اینگونه داستان‌های فانتزی گذشته‌است. همچنین ناشناخته بودن برادران دافر نیز علت دیگری بود که شبکه‌ها فیلمنامه را رد می‌کردند. راس دافر از آن دوران به عنوان یکی از تلخ‌ترین دوران زندگی خود یاد می‌کند.این روند ادامه داشت و طبق گفته برادران دافر نوزده شبکه فیلمنامه آنها را رد کردند چون معتقد بودند بسیار پرخرج و برای سریالی مخصوص نوجوانان زیادی ترسناک است.در اواخر سال ۲۰۱۵ تهیه‌کننده ای بنام دن کوهن که فیلمنامه برادران دافر را به صورت اتفاقی دیده و خوانده بود بسیار از متن خوشش آمد و آنرا برایشاون لوی فرستاد.

لوی با خواندن فیلمنامه عاشق فضاسازی و ایده‌های داستان شد. او با برادران دافر تماس گرفت و گفت حاضر است در ساخت سریال با آنها همکاری کند. اما اولین کار پیدا کردن شبکه ای بود که حاضر باشد چنین ریسکی را بپذیرد. کوهن پیشنهاد داد که فیلمنامه را به نت‌فلیکس ببرند. برادران دافر ابتدا چندان موافق پخش اینترنتی سریال نبودند اما بالاخره راضی شدند و فیلمنامه را برای نت‌فلیکس فرستاند. مدیران نتفلیکس بعد از خواندن فیلمنامه پایلوت با برادران دافر تماس گرفتند و به آنها گفتند فیلمنامه را از آنها می‌خرند.

بدین ترتیب برادران دافر کار پیش تولید سریال را شروع کردند در حالی که شان لوی به عنوان مجری طرح سریال قرار گرفت و کوهن نیز تهیه کنندگی کار را پذیرفت. ابتدا قرار بود چیزهای عجیب به صورت آنتولوژی ساخته شود که در اواسط نوشتن فیلمنامه برادران دافر متوجه شدند متن فیلمنامه اشان ابعاد زیادی دارد و می‌توان همین داستان را در چند فصل تولید کرد.

حاشیه ها و فکت

  • برادران دافر برای راضی کردن میلی بابی براون که در زمان ساخت یازده سال داشت به تراشیدن موهای سرش شارلیز ترون را در فیلم مکس دیوانه: جاده خشمبه او نشان دادند که با موی تراشیده چقدر باحال شده بود!

.

  • سریال ادای دین بسیاری به استفن کینگ دارد… مثلاً نگهبان سردخانه دارد کوجو نوشته استفن کینگ را می‌خواند و در یکی از اپیزودهای سریال دربارهٔ این نویسنده مشهور ژانر ترسناک ماورایی صحبت می‌شود.

.

  • کلانتر هاپر در یک کانکس زندگی می‌کند که هزینه خریدنش برای عوامل سریال فقط یک دلار بوده‌است!

.

  • گیتن ماتاراتزو که در سریال نقش داستین را بازی می‌کند در هنگام فیلمبرداری دندان‌های جلویش ریخته اما در میانه فیلم‌برداری دندانهایش یک دفعه رشد کرد و برای همین امکان ضبط دوباره صدای او برای بعضی از سکانس‌ها وجود نداشت. علت تغییر لحن حرف زدن او در طول سریال همین موضوع است.

.

  • ویل بایرز برای خودش پناهگاهی دارد که در آن تخیل می‌کند. در ورودی این پناهگاه یک نعل وارونه آویزان است که خبر از روزهای بد و اتفاقات عجیب پیش روی سریال می‌دهد.

.

  • وینونا رایدر خیلی اهل تکنولوژی نیست برای همین وقتی برادران دافر سراغش رفتند نمی‌دانست پخش آنلاین چه معنایی دارد! وینونا رایدر همچنین خودش مدل موهایش در سریال را انتخاب کرد. او اصرار داشت آرایش مویش شبیه به آرایش موهای شخصیت مریل استریپ در فیلم سیلکوود باشد.

.

  • متیو موداین که در سریال نقش منفی است و شخصیت «پاپا» را بازی می‌کند همان کسی که در شاهکار جاودانهاستنلی کوبریک یعنی غلاف تمام فلزی نقش سرجوخه جوکر را بازی کرده بود.

.

  • در هر قسمت از سریال پوستر یک فیلم سینمایی کلاسیک ترسناک یا علمی/خیالی به چشم می‌خورد. برای مثال در اپیزود پنچم پوستر فیلم مرده شیطانی بر روی دیوار نصب است.

.

  • استیون کینگ و گی یرمو دل ترو در صفحه توئیتر خود بسیار از این سریال تعریف کرده‌اند.

بازخورد

فصل اول چیزهای عجیب با واکنش‌های بسیار خوب و مثبتی از سوی منتقدان و تماشاگران همراه بود. وبسایتراتن تومیتوز گزارش کرد که ۹۶٪ منتقدان نسبت به سریال نظر مثبتی داشته‌اند که این میانگین از بررسی ۶۸ نقد بدست آمده که در مجموعه نمره ۸٫۱/۱۰ را نسیب سریال می‌کند.منتقدان این سایت داستان پردازی قدرتمند و کارگردانی و بازی‌ها را مهمترین عامل موفقیت فیلم می‌دانند.در سایت متاکریتیک نیز چیزهای عجیب با احتساب ۳۴ نقد نمره ۷۶/۱۰۰ را دریافت کرده‌است.منتقدان متاکریتیک نیز فضاسازی هوشمندانه و قصه پردازی را به همراه موسیقی سریال از دلایل موفقیت آن عنوان کردند.

چیزهای عجیب همچنین در میان مردم بسیار محبوب شد و توانست به لیست ۲۵۰ سریال برتر بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها راه پیدا کند. همچنین طبق نظرسنجی که نتفلیکس انجام داده‌است سریال چیزهای عجیب تا سال ۲۰۱۷ بالاتر از سریال‌هایی همچون نارنجی همان سیاه است و خانه پوشالی در رتبه اول میان برترین محصولات نتفلیکس قرار گرفته‌است.

نظرات دربارهٔ فصل دوم سریال نیز بسیار مثبت بود. راتن تومیتور اعلام کرد که ۹۵٪ منتقدین نسبت به فصل دوم نظر مثبتی داشته‌اند که این میانگین از روی ۷۳ نقد به دست آمده و در مجموعه نمره ۷٫۶۴/۱۰ را نسیب این فصل سریال می‌کند. در متاکریتیک نیز سریال نمره ۷۸/۱۰۰ را دریافت کرد که این نمره از روی ۳۰ نقد به دست آمده‌است. متاکریتیک اعلام کرد که نظرات پیرامون فصل دوم سریال اغلب مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام تاینی‌مگ